2019 Delaware Dance Festival Scholarships and Awards

The purpose of the Delaware Dance Festival is to celebrate & support dance in the region. Last year alone, the Delaware Dance Festival gave over $8000 directly to dancers to help expose them to the highest levels of instruction, and to stoke the passion of dance.

 

 ALL 2019 SCHOLARSHIP WINNERS WILL BE ANNOUNCED ON STAGE IMMEDIATELY FOLLOWING THE PERFORMANCE ON SUNDAY, FEBRUARY 24, 2019.

 

 

2018 Delaware Dance Festival Scholarships and Awards

Congratulations to the following dancers who were chosen during the 2018  Delaware Dance Festival Scholarship Audition.

Classes were taught by Rie Aoki, Elizabeth Tkaczynski, & Alexa DeBarr.

Artistry Award ($1,000 cash) – Nova Gaffney – School of First State Ballet Theatre

DDF Silver Anniversary Scholarship ($750 cash)- Jaqueline Taylor – School of First State Ballet Theatre

Specialty Awards ($500 cash)

  • Ballet: Chloe Cowden – Delaware Dance Company
  • Contemporary Jazz: Trinity Wolff – Dayton Dance Conservatory Company
  • Musical Theatre: Juliana Warnock – Tatiana Akinfieva Dance Academy 

DDF Memorial Scholarship in Honor of Miriam “Mom-Mom” Gibson ($500 cash) – Lezlie Gray – Delaware Dance Company

Inspiration Award ($400 cash)- Meoghan Swain – Sussex Dance Academy

Scholarships ($400 cash)

  • Lauren Chua – School of First State Ballet Theatre
  • Natalie Ginsberg – Delaware Dance Company
  • Joseph Hall-Conley – School of First State Ballet Theatre
  • Gretchen Kimmel – Berks Ballet Theatre
  • Olivia Moyer – Berks Ballet Theatre
  • Emily Saffos – School of First State Ballet Theatre

Scholarships ($300 cash)

  • Stella Caldwell – Sussex Dance Academy
  • Jillian Graff – Delaware Dance Company
  • Sydney Jones – School of First State Ballet Theatre
  • Lindsey Melvin – School of First State Ballet Theatre
  • Leyna Obara – School of First State Ballet Theatre

Diamond Dance Company Ballet Scholarship ($300 cash)- Akerah Winder – Delaware Ballet

3D’s Scholarship ($250 cash)- Lorelei Obst – Berks Ballet Theatre

 

Lev Assouliak Award of Excellence in Ballet Scholarship ($200 cash)- Jaqueline Taylor – School of First State Ballet Theatre

Mr. & Mrs. Robert H. Page Scholarship ($200 cash)= Eli Latshaw – Youth Dance Ensemble

Tatiana Akinfieva-Smith Ballet Scholarship ($200 cash)- Madison Smith – Delaware Dance Company

Scholarships ($200 cash)

  • Barbara Barrier – Delaware Dance Company
  • Rylie Calvello – Tatiana Akinfieva Dance Academy
  • Olivia Caraballo – Tatiana Akinfieva Dance Academy
  • Megan Cox – School of First State Ballet Theatre
  • Kyleigh Dunlap – First State Dance Academy
  • Kristin Greenly – First State Dance Academy
  • Nina Gosa – Stage Lights Dance Studio
  • Jordyn Jones – School of First State Ballet Theatre
  • Arianna Knowles – School of First State Ballet Theatre
  • Anna Lasher – Tatiana Akinfieva Dance Academy
  • Julia Tegtmeier – Delaware Ballet
  • Danielle Weber – Dayton Dance Conservatory Company
  • Tyler Wright – Ballet Theatre of Dover
  • Annie Wu – Delaware Dance Company

Student Registration Scholarship ($150 cash)- Lulu McDonough             Berks Ballet Theatre

James Zynda Memorial Scholarship ($100 cash)

  • Danny Caputo – School of First State Ballet
  • Danny Johnson – School of First State Ballet

Tatyana May Scholarship ($100 cash)- Alayna DeBaca – Tatiana Akinfieva Dance Academy

 

Pennsylvania Regional Ballet (4 week scholarship)- Emma Moorman  Tatiana Akinfieva Dance Academy

First State Ballet Theatre (3 week scholarship)- Isabella Wicks        Providence Creek Ballet Theater

Burklyn Ballet Theatre ($500 scholarship)- Jillian Kerr                                Tatiana Akinfieva Dance Academy

Tatiana Akinfieva Dance Academy (4 week scholarship)- Blayke Cawby    First State Dance Academy

Dance Conservatory (2 week scholarship)

  • Alena Bartlett – Providence Creek Ballet Theater
  • Leanne Ortega – School of First State Ballet Theatre

Academy of International Ballet (2 week scholarship)- Amelie Chase  Delaware Dance Company

Delaware Dance Company (1 week scholarship)

  • Lily Atwood – Providence Creek Ballet Theater
  • Karina Bartlett – Providence Creek Ballet Theater
  • Isabella Gibbs – Delaware Ballet
  • Alexandra Passero – Providence Creek Ballet Theater

Susex Dance Academy (2 week scholarship)

  • Caroline Anderson – School of First State Ballet Theatre
  • Kylie Shelton – Youth Dance Ensemble

Vineland Regional Dance Company (1 week scholarship)

  • Jordan Cianci – Providence Creek Ballet Theater
  • Vienne Istvan – Delaware Dance Company
  • Zoe Lasher – Tatiana Akinfieva Dance Academy